Wspierająca komunikacja w rodzinie cz. I

Warsztaty wprowadzające do metody Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga


Jako ludzie zostaliśmy stworzeni do życia w relacjach i właśnie od jakości tych relacji zależy jakość i stopień satysfakcji z naszego życia w rodzinie i w społeczności.  Sposób, w jaki komunikujemy się między sobą z założenia ma służyć nawiązaniu kontaktu z drugim człowiekiem lub wyrażaniu siebie, swojej opinii czy poglądu w nadziei na usłyszenie i wzięcie pod uwagę/uwzględnienie. Ale czasem, niestety dzieje się inaczej.

Zwłaszcza w rodzinie, z najbliższymi jest to ważne, by nauczyć się słuchać siebie wzajemnie i rozmawiać także o tym co trudne, wymagające zmiany, co uwiera i boli. Przemilczenia, porównania, wszechobecne oceny czy interpretacje prowadzą do różnicy zdań, udowadniania sobie racji i w końcu często do konfliktów. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do skrótów myślowych, nawykowych schematów i chcemy „szybko załatwić sprawę”. Taka droga na skróty zamiast do porozumienia prowadzi często do przemocy słownej, mentalnej, a nawet fizycznej, czasem do rozstania.


Spotkanie z metodą Porozumienia bez Przemocy, znaną jako NVC (Nonviolent Communication) będzie okazją do sprawdzenia i doświadczenia na sobie zmiany językowej, która otwiera na kontakt, zapraszając do stosowania obserwacji i faktów w miejsce osądów i interpretacji. Pozwala to dostrzec za słowami niewypowiedziane potrzeby i intencje.

Wzrastając w rodzinach uczymy się pewnych nawykowych sposobów komunikacji, które nie zawsze skutkują zrozumieniem i radosną zgodą. Czasem dochodzi do przerzucania się winą czy rozczarowania i zawodu pod wpływem niewypowiedzianych oczekiwań. Podczas warsztatu zdemaskujemy te wzorce i znajdziemy dla nich alternatywne sposoby na bliskość i szczerą rozmowę.


Przećwiczymy w praktyce, jak mówić o tym, co ważne i jak słuchać, by inni chcieli do nas mówić. A na deser przyjrzymy się różnicom między prośbą i żądaniem, co znacząco może zmienić dotychczasową perspektywę i uwolnić nowe możliwości.


Przyjrzymy się też, jak możemy zaprosić do naszych rodzinnych relacji więcej szczerości, empatii i ciekawości - w miejsce złości, oskarżeń i fochów.

Pierwszy krok to zbudowanie relacji ze sobą samym, tak więc zaczniemy od siebie :)


Podczas warsztatu:

  •     poznasz 4 kroki komunikacji opartej na empatii i wzajemnym szacunku
  •     doświadczysz na sobie mocy empatycznego słuchania
  •     przekonasz się, że słowa mogą być murami albo mostami
  •     dowiesz się, czym są zabójcy empatii i jak ich unikać?

Kto najbardziej skorzysta?

  •     Ty, jeśli chcesz mieć więcej świadomego wyboru zamiast dawać się ponosić emocjom
  •     Ty, jeśli pragniesz lepiej zrozumieć siebie i swoich bliskich
  •     Ty, jeśli chcesz poprawić jakość swoich relacji rodzinnych (a może też zawodowych?)
  •     Ty, jeśli tylko po wyjściu z warsztatu zamienisz teorię w codzienną praktykę


GODZINY: 10:00 - 18:00


CENA: Wybierz ze skali, ile chcesz i możesz zapłacić za swój udział w warsztacie:

  • osoby prywatne: 250-450 zł
  • firmy i instytucje: 450-990 zł

Pamiętaj, że wpłacając wyższą stawkę wspierasz osoby w gorszej sytuacji materialnej, a mnie w organizacji darmowych i niskobudżetowych zajęć. Razem możemy zmienić ten świat na lepsze!