30 rzeczy (część I), które warto zacząć robić już dziś

Czy wiesz, jak reaguje twoja podświadomość, gdy słyszy: „Nie rób tego..., przestań to..., musisz tamto..., nie powinnaś tyle...”? Dokładnie na odwrót. Stale bowiem będziemy myśleć o tym, czego świadomie sobie wciąż zabraniamy. Zrób mały eksperyment i „przestań myśleć o różowym!” Ciekawe, jaki kolor przyszedł ci do głowy jako pierwszy?

Jest jednak sposób, żeby zachęcić się do działania w nowym stylu. Zamiast zabraniać i potępiać, zrelaksuj się i pozwól sobie:

  1. Spędzać częściej czas z ludźmi, których lubisz.

    Zacznij od zrobienia sobie listy osób, które cię bawią i wspierają, słuchają i rozumieją, z którymi lubisz rozmawiać, chodzić do kina czy wyjeżdżać na dalsze wyprawy, a czasem nawet pomilczeć.

  2. Być ze sobą szczerą

    Sprawdzaj, testuj, co ci odpowiada, a co nie. Jak się czujesz, co lubisz, w czym jesteś dobra, co sprawia, że „rośniesz”? Co z kolei cię smuci, dołuje i wkurza. Dobrze wiedzieć, czego w przyszłości unikać lub lepiej przygotować się do wzięcia byka za rogi! A te dżinsy i sweterki nie noszone od dwóch lat oddaj komuś bardziej potrzebującemu. Zrób miejsce na nowe!

  3. Akceptować wszystkie uczucia, jakie się pojawiają

    Uczucia są dziećmi potrzeb. Zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne są ważną informacją, swoistym drogowskazem dla nas samych. Warto nazwać je bardzo precyzyjnie, bez wyolbrzymiania ani tłamszenia. Uczucia związane z dyskomfortem są zawsze wezwaniem do działania. Często mogą wynikać z naszej błędnej interpretacji czyichś zachowań, niespełnionych oczekiwań lub braku kontaktu.

  4. Zauważać swoje potrzeby i pochylać się nad nimi

    To właśnie one stoją za każdym ludzkim zachowaniem. Warto o tym pamiętać, zanim skreślisz kogoś ze swojego życia, bo raz zrobił coś w twoim mniemaniu niewybaczalnego. Czasami trudno nazywać rzeczy po imieniu, mówić wprost o tym, czego chcemy, co jest dla nas ważne i wartościowe. Jednak szczerość i empatia to niezawodna droga do szczęśliwszego życia.

  5. Być autentyczną

    Uwierz, że jesteś już wystarczająco dobra, silna i mądra, by żyć swoim życiem. Zamiast starać się spełniać oczekiwania wszystkich wokół, bądź zawsze pierwszorzędną wersją samej siebie.

  6. Żyć tu i teraz

    Zamartwiając się o przyszłość lub wspominając dawne czasy możesz przegapić to, co właśnie dzieje się wokół ciebie. Skoncentruj się na byciu w danej chwili i robieniu tylko jednej rzeczy. Poczuj zapach wiatru, smak chłodnej wody, dotknij chropowatej kory drzewa, podziwiaj wszystkie kolory i kształty, usłysz śpiew ptaków, bądź czujna. Życie to bogactwo wrażeń. Czerp z niego śmiało i z radością.

  7. Popełniać błędy i naprawiać je

    Często z obawy przed popełnieniem błędu, unikamy działania lub odkładamy je w nieskończoność. Jednak nie ma ludzi doskonałych, a w dzisiejszych czasach każda informacja żyje raptem kilka minut. Więc czego się boisz, głupia? Najszybciej uczymy się na własnych porażkach i tak naprawdę to właśnie one stanowią kolejne szczeble dzielące nas od sukcesu.

  8. Szukać szczęścia w sobie

    Może wciąż jesteś przekonana, że to inni mogą cię uszczęśliwić i od tego, czy znajdziesz dobrą pracę, kochającego partnera, fajnych przyjaciół zależy twoje dobre samopoczucie. Jednak to złuda, bowiem przy takim założeniu łatwo będzie cię zranić. Wystarczy, że kilka osób nie znajdzie dla ciebie czasu, koleżanka zrobi uszczypliwą uwagę i twoje szczęście diabli wezmą. Najwyżej napiszesz na Fejsbuku: „Miałam potworny dzień. Ratunku!”

  9. Być proaktywną

    Działaj, działaj i jeszcze raz działaj. To sprawdzona metoda na wszelkie bolączki doczesnego życia. Zapamiętaj na całe życie: przeciwieństwem szczęścia nie jest smutek – to tylko druga strona medalu. Prawdziwym wrogiem szczęścia jest nuda.

  10. Działać z tym, co masz

    Bardzo często ludzie próbują żyć na odwrót. Najpierw planują zrobić więcej rzeczy, zarobić więcej pieniędzy, schudnąć, nauczyć się czegoś perfekcyjnie, bo nigdy nie czują się zbyt dobrzy. I to jest właśnie pułapka. Nie wiesz, co jeszcze może ci się w życiu przydać i nie jesteś w stanie tego nawet przewidzieć. Dlatego zacznij z tym, co już masz, resztę uzupełnisz po drodze. Szkoda życia na perfekcjonizm.

cdn.