30 rzeczy (część II), które warto zacząć robić już dziś

Czy wiesz, jak reaguje twoja podświadomość, gdy słyszy: „Nie rób tego..., przestań to..., musisz tamto..., nie powinnaś tyle...”? Dokładnie na odwrót. Stale bowiem będziemy myśleć o tym, czego świadomie sobie wciąż zabraniamy. Zrób mały eksperyment i „przestań myśleć o różowym!” Ciekawe, jaki kolor przyszedł ci do głowy jako pierwszy?

Jest jednak sposób, żeby zachęcić się do działania w nowym stylu. Zamiast zabraniać i potępiać, zrelaksuj się i pozwól sobie:

 1. Być ciekawą i otwartą na innych

  Bycie odizolowaną sprzyja depresji, łatwiej też wpadać w różne pułapki czy zgubne nałogi. Warto korzystać z wymiany myśli, wrażeń i inspiracji, jakie niosą kontakty z innymi. To niezwykle wzbogaca nasze życie, może być wręcz uskrzydlającym doświadczeniem.

 2. Cieszyć się z własnych sukcesów

  Przyjęło się, że jak zrobimy coś dobrze, to jest to nasz zakres obowiązków, ale wystarczy, że zrobimy jakiś drobny błąd, zaraz wyciągana jest przeciw nam ciężka artyleria. Nie dajmy się zwariować! Zadbaj sama o poczucie własnej wartości i budowanie pewności siebie. Gratuluj sobie każdego zwycięstwa, dobrze wykonanej pracy, fajnego projektu, udanych negocjacji, czy podbiegnięcia do autobusu. Wszystko się liczy!

 3. Doceniać własny wkład

  Pracujesz w zespole, codziennie pracujesz jak dzielny trybik w maszynie, a nagrody dostaje twoja szefowa? Zrób raz w miesiącu małe podsumowanie, co ci się udało, do czego się przyczyniłaś, jakie miałaś pomysły, w czym najlepiej się czułaś? Być może to właśnie jest twoja pasja?

 4. Być konsekwentną w dążeniu do celu

  Z początkiem nowego roku wyznaczasz ambitnie nowe postanowienia, a po tygodniu śmiejesz się z tego? Może lepiej byłoby wypisać sobie trzy naprawdę ważne dla ciebie rzeczy, które możesz osiągnąć w ciągu pół roku. Co miesiąc możesz odnotować postępy, wprowadzić poprawki do planu, doskonalić się w byciu ważną dla siebie!

 5. Wybaczać innym i sobie

  Wybaczać, to nie to samo, co rozgrzeszać czy usprawiedliwiać się. Wybaczać, to zrozumieć, że coś innego było w tym momencie bardzo ważne. Jeśli chciałaś coś zrobić i ci się nie udało, nie dotrzymałaś słowa, zarzuciłaś dietę, nie odpisałaś na maila – kryje się za tym jakaś naprawdę silna potrzeba i warto się nad tym zastanowić, przyjrzeć z bliska i wypracować nowy plan, albo nawet kilka i dać sobie (lub komuś) drugą szansę.

 6. Mierzyć siebie własną miarką

  Porównywanie się z innymi na dłuższą metę nigdy się nie sprawdzi. Każdy z nas jest niepowtarzalnym zbiorem wielu cech, czynników, wartości i uwarunkowań. Trudno porównywać jabłko z gruszką, czy słonia z małpą. Dlatego warto mierzyć się z sobą samą z wczorajszego dnia.

 7. Działać w zgodzie ze swoimi wartościami

  Co tak naprawdę jest dla ciebie w życiu istotne? Z jakich wartości za nic w świecie nie zrezygnowałabyś? Co chciałabyś przekazać swoim dzieciom lub komuś dla kogo jesteś wzorem? Te unikalne wartości stanowią nasz wewnętrzny kompas i dzięki nim zawsze możemy odnaleźć naszą drogę.

 8. Robić to co uważasz za słuszne

  Czasami może się zdarzyć, że bliskie nam osoby, powodowane troską o nas, będą hamowały nasze działania. Z drugiej strony ludzie żałują, że nie zrobili czegoś, jak byli młodsi, zdrowsi i bogatsi. Może spodoba ci się dewiza: „Lepiej prosić o przebaczenie po, niż o pozwolenie przed”. Masz tylko jedno życie. Zdecyduj, jak chcesz je przeżyć!

 9. Słuchać swojego sumienia

  To dobry kompan w każdej podróży. Zazwyczaj przyswojone za młodu normy, zasady, zwyczaje dość wcześnie kształtują coś w rodzaju wewnętrznego spławika, który nam będzie podpowiadał, czy możemy brnąć dalej, czy też zaczynamy się czuć nieswojo i lepiej zawrócić.

 10. Nabrać do siebie dystansu

  Często jesteśmy dla siebie najsurowszym sędzią. Ciągle się oceniamy, krytykujemy, porównujemy, dostosowujemy do ogółu. A może warto wrzucić na luz? Odpuścić sobie ten cały szpan, zrobić czasem coś głupiego, śmiać się do rozpuku, przyznać się do błędu, przeprosić, przytulić czy skoczyć ze spadochronem. Przełamać rutynę, spojrzeć na siebie z zaciekawieniem, jak na nowo poznaną atrakcyjną osobę?

cdn.