30 rzeczy (część III), które warto zacząć robić już dziś

Czy wiesz, jak reaguje twoja podświadomość, gdy słyszy: „Nie rób tego..., przestań to..., musisz tamto..., nie powinnaś tyle...”? Dokładnie na odwrót. Stale bowiem będziemy myśleć o tym, czego świadomie sobie wciąż zabraniamy. Zrób mały eksperyment i „przestań myśleć o różowym!” Ciekawe, jaki kolor przyszedł ci do głowy jako pierwszy?

Jest jednak sposób, żeby zachęcić się do działania w nowym stylu. Zamiast zabraniać i potępiać, zrelaksuj się i pozwól sobie:

 1. Robić rzeczy wyjątkowe i niepowtarzalne

  Wszyscy zapisują się na pilates? Może ty poskaczesz na skakance albo pograsz w gumę? Co zawsze lubiłaś robić jako małe dziecko, potem jako nastolatka, od czego z trudem się odrywałaś? Lubisz czytać, pisać długie listy, robić na drutach, zszywać szmatki albo umawiać się na randki? Pomyśl, jak możesz to wykorzystać teraz?

 2. Ufać swojej intuicji

  Ten niezwykle cenny dar, zwany czasem szóstym zmysłem bywa często mocno przykurzony. Jednak wyciągnięty z ukrycia może zdziałać cuda. Warto iść za jej głosem, codziennie poświęcić jej trochę naszej uwagi. To kopalnia wiedzy o nas samych, to nasz doradca i bezcenny drogowskaz do autentycznego życia.

 3. Wziąć odpowiedzialność wyłącznie za własne myśli, słowa i czyny

  To nie czyny innych mają wpływ na nas, ale nasze nastawienie do rzeczywistości. Możemy być odpowiedzialne tylko za to, co same robimy, mówimy czy myślimy. Nasze reakcje na innych i vice versa są wynikiem naszych doświadczeń zdobytych w podobnych sytuacjach w połączeniu z ogólnie przyjętymi normami środowiskowymi, kulturalnymi, społecznymi itp., przetworzonymi przez nasz umysł.

 4. Być „egoistką”

  Żyj w zgodzie ze sobą, zarządzaj własnym życiem, dokonuj własnych wyborów, podejmuj śmiało decyzje dotyczące twojego rozwoju. Zacznij używać słowa „nie”, wtedy gdy nie masz ochoty czegoś robić. Egoizmem jest żądanie od innych, by dostosowali się do ciebie.
  Życie swoim życiem nim nie jest.

 5. Zapisywać marzenia i mieć odwagę je realizować

  Codziennie przez głowę przelatuje nam setki różnych pomysłów, pragnień, marzeń. Warto je sobie zapisać, ponieważ po pierwsze – zwolnimy „miejsce na dysku”, a po drugie – słowa przelane na papier nabiorą konkretnych kształtów. Teraz pozostaje zaplanować poszczególne etapy, obliczyć środki, podsumować swoje aktywa, zebrać ekipę, która będzie nas wspierać i dopingować i zacząć działać. Natychmiast! Małymi kroczkami, ale zawsze do przodu.

 6. Skupiać się na pozytywach

  Słowa mają wielką moc, od nich wszystko się zaczyna. Dlatego warto dbać o piękno języka, którym się posługujemy. Nasz mózg jest bardzo wrażliwym instrumentem i rejestruje nawet najdrobniejsze niuanse, które mogą wydawać się bez znaczenia. Nie chodzi o udawanie, że przykrości nie istnieją. Chodzi o eliminację nadużywanych wszechobecnie słów: porażka, żenada, koszmar, trauma itd., które nie są adekwatne do rzeczywistości. Warto wyrazić nasze emocje w bardziej osobisty sposób, podkreślając to, czego chcemy więcej w naszym życiu zamiast mówić, czego sobie nie życzymy.

 7. Ćwiczyć bycie wdzięczną

  Wdzięczność jest umiejętnością niezwykle wzbogacającą nasze życie. Pozwala dostrzegać, jak wiele mamy, doceniać własny wysiłek, pielęgnować ważne związki i relacje z ludźmi i podnosić poziom zadowolenia na co dzień. Jest jednym z najważniejszych czynników składających się na nasze poczucie szczęścia. A szczęście jest naszym najważniejszym prawem.

 8. Dbać o swoje ciało

  Nasze ciała zasługują na wspaniałe traktowanie: odżywianie wartościowymi, świeżymi produktami, czystą wodę i delikatną pielęgnację, ożywiający i podnoszący poziom energii ruch, ciepły dotyk, przytulanie i głaskanie. Bądź szczodra, a ciało odwdzięczy ci się wspaniałym wyglądem, miękką skórą, kondycją i dobrym zdrowiem.

 9. Kierować się miłością

  Jesteś maleńkim pyłkiem w kosmosie. Jednocześnie wszystko, co żyje, jest połączone ze sobą. Nie tylko nasze słowa i wygląd wpływają na innych, ale również nasze myśli i emocje. Miłość do Wszechświata jest potężną energią i zarazem tarczą ochronną. Pamiętaj, że kumulując w sobie złe emocje, żywiąc urazę, nienawiść do innych ludzi działasz również (może głównie) przeciwko sobie. Miłość służy zachowaniu równowagi, harmonii i spokoju.

 10. BYĆ WOLNYM CZŁOWIEKIEM!