Coaching oparty na potrzebach – sposób na bliskość ze sobą i innymi

Pernille Plantener  jest certyfikowaną trenerką NVC , coachem PCC ICF i mentorką  z wizją świata przyjaznego środowisku, z misją wspierania ludzi w poszukiwaniu i podążaniu drogą współdziałania i rozwijania biznesu w kulturze szacunku dla każdego i dla naszego naturalnego dziedzictwa. Aktualnie zaprasza do udziału w opracowanym przez siebie programie: "Coaching oparty na potrzebach" także w Polsce.


Pernille, czym jest dla Ciebie Coaching oparty na potrzebach  i dlaczego właśnie ten program oferujesz innym?

Mam takie poczucie, że moją misją jest wspieranie ludzi w przeprowadzeniu ich od poczucia osamotnienia i izolacji do połączenia i bliskości. To jest dla mnie swoistym drogowskazem. Od wczesnej młodości staram się realizować ten cel na wiele różnych sposobów.

Zwłaszcza w pracy z klientami indywidualnymi widzę wielką szansę na poczucie bycia połączonym, ponieważ nie jesteśmy samotnymi wyspami. NVC bardzo mi w tym pomaga, to naprawdę piękna metoda i moje główne podejście w pracy, sposób na wzajemność i równość, który pozwala wyrazić nasze uczucia i potrzeby, a także dostrzegać  je i brać pod uwagę u innych.

Ale czasem to po prostu nie wystarcza, na przykład gdy pracujemy z klientem nad jego celem lub jako rodzic chcemy wskazywać drogę naszym dzieciom, także w miejscu pracy, kiedy spoczywa na nas odpowiedzialność za relacje z innymi ludźmi. I wówczas coaching jest wspaniałym podejściem, by tworzyć i pogłębiać relacje, a zarazem zachęcać inne osoby do czerpania z ich własnych zasobów, z których istnienia mogły nawet nie zdawać sobie sprawy. W ten sposób jako coach mamy niepowtarzalną okazję, by być w wysokiej jakości kontakcie, jaki znasz z NVC i jednocześnie zachęcać i wspierać, a czasem nawet prowokować drugą osobę do podjęcia odważnych kroków w jej życiu, z pełnym dla niej szacunkiem.


Czy mogłabyś opowiedzieć,  jak jest zorganizowany ten program?

Jestem certyfikowanym coachem programu Leadership That Works Coachingu dla Transformacji I akredytowanym coachem PCC ICF, a proponowany przeze mnie program jest zatwierdzony przez ICF jako możliwość odbycia dodatkowych godzin treningu zaawansowanego. Abstrahując od tego, jest to naprawdę wspaniały początek przygody z coachingiem, także w przypadku, gdy po prostu chcesz zwiększyć swoje kompetencje i wpływ na ludzi z pełnym dla nich szacunkiem.

Program stale ewoluuje. Aktualnie kurs składa się z 3 zjazdów i w ten sposób powstał 10-dniowy, kompleksowy program szkoleniowy. Dodatkową zaletą jest to że, w czasie między modułami zachęcamy uczestników do dalszego praktykowania poznanych umiejętności między sobą, a także z klientami zewnętrznymi.  W ostatnim module program został wzbogacony  o sesje mentoringu grupowego, tak więc po tych 10 dniach masz solidne podstawy do podążenia własną ścieżką i stania się wspaniałym coachem.


Jak zaczęła się twoja przygoda z coachingiem?

Kilka lat temu, w 2007 r. doświadczyłam bardzo silnego stresu, byłam wypalona i  zwróciłam się wówczas o pomoc do coacha zajmującego się stresem. I zdałam sobie sprawę, jakie to jest potężne narzędzie, gdy ktoś towarzyszy ci w twojej drodze.

Później, w 2010 r. podczas IIT (International Intensive Training) spotkałam Marthę Lasley, która właśnie łączyła NVC z coachingiem i opowiadała o swoim programie Coaching for Transformation.  

Jej podejście do ludzi było odmienne od standardowego dawania empatii NVC. To napawało mnie wielkim entuzjazmem i zapragnęłam robić to samo. Rozmowa z nią wzmacniała mnie, ona całkowicie wierzyła w moje zasoby. Ten sposób komunikacji  był niesamowity.

W 2011 zrobiłam certyfikację CNVC, a rok później kurs certyfikujący u Marthy Lasley. Przeszłam wtedy prawdziwą transformację.


W jaki sposób pracujesz z ludźmi?

Przede wszystkim muszę być w kontakcie sama ze sobą, z tego miejsca łatwiej mi dostrzec potrzeby innych, to zmniejsza dystans, a nawet całkiem go niweluje. Jest to sposób na wyrażenie mojego człowieczeństwa i dostrzeżenie tego pierwiastka w innych. Szczególną uwagę poświęcam modelowaniu. Pomagam odnaleźć klientom drogę do pełni samoakceptacji . Pomocne są w tym drobne, ale atrakcyjne kroki związane z działaniem, nawet jeśli to jest coś tak prostego jak przyklejenie karteczki na ścianie. Kiedy patrzysz na zapisane na niej zdanie każdego dnia – jest to rodzaj zakotwiczenia w praktycznym, fizycznym świecie – przetłumaczenie tego, co wydarzyło się na duchowym i emocjonalnym poziomie. Lubię łączyć wglądy z praktyczną stroną rzeczywistości.

Co jest wyjątkowe w tym programie szkolenia  Coaching oparty na potrzebach?

Wyjątkowa jest kombinacja NVC i coachingu. Coaching jest znany od dziesięcioleci jako sposób motywowania ludzi do podążania za ich celami i marzeniami, ale czasami zatraca się przy tym pewną spójność, ponieważ zbyt dużo nacisku kieruje się na kroki związane z działaniem. W oferowanym przez mnie programie obejmujemy naprawdę całą osobę, w taki sposób, że każdy aspekt jej osobowości jest brany pod uwagę przy rozważaniu kolejnego kroku działania. Równie mocno skupiamy się na budowaniu świadomości, jak na kreowaniu zmian w życiu.


W jaki sposób osiągasz to w swoim programie?

Trening i przekazywanie wiedzy to jedna kwestia, a oddzielną jest nasza praca z klientem, zatem podczas tych 10 dni treningu skupiamy się równie mocno na praktyce, jak i teorii. I pracujemy nad tym stopniowo w taki sposób, że podczas każdej kolejnej sesji prezentujemy i ćwiczymy nową kompetencję, którą dodasz do tego, czego nauczyłeś się poprzednio. W ten sposób doświadczasz stopniowego dochodzenia do mistrzostwa w tych kompetencjach. Pod koniec każdego modułu skompletujesz skrzynkę z mnóstwem pięknych narzędzi, możliwych do zastosowania z różnymi klientami i w wielu różnych sytuacjach.


Dziękuję za rozmowę.

Z Pernille Plantener rozmawiały Beata Kosiacka i Agnieszka Rzewuska-Paca.


Sprawdź aktualne terminy kursu w Warszawie.